30 Mayıs 2010

KEREM'İN DİŞ BUĞDAYI


Kerem, 11 ayın sonunda hepimizin sabırsız bekleyişini alt iki dişini aynı anda çıkartarak sona erdirdi. Artık minik bir tavşana dönüşen oğlumun diş buğdayı partisi için etraftan bütün bilgiler toplandı, harmanlandı ve güzel bir aile içi kutlama ile ilk minik dişler kutlandı. Uzun zamandır şeker hamuru ile tanışma isteğim nihayet bu olay aracılığı ile gerçekleşti. Kardeşimle birlikte hazırladığımız diş kurabiyeleri tadıyla olduğu kadar asıl görüntüsüyle tüm misafirlerimizin kalbini çeldi. Olumlu geri dönüşler bizi cesaretlendirdi, 3 hafta sonra Kerem'in doğumgünü partisi için hazırlıklara şimdiden başladık. Minik prensimin şafağı 30 kaldı, umarım çok zorlanmadan bütün dişlerini sıralar. Biz, 1 kg. beyaz şeker hamurundan ufak bir parçayı (mandalina kadar) sarı gıda boyası ile renklendirerek, diş prensinin tacı için gerekli parçayı hazırladık. Ben, renkli şeker hamurunu hazır almak yerine evde istediğim ölçüde renk vermeyi tercih ettim. Perşembe akşamı yaklaşık 50 kurabiyeyi pişirdim, cuma işten dönüşte de Sezen'le şeker hamuru kaplamalarını ve süslemeleri hazırladık. Kalp şeklindeki kurabiyelerin üstündeki süslemeler ve diş prensinin ağız ve gözlerini "writing icing1 ismi verilen süsleme glazürü ile oluşturduk. Büyük marketlerin pasta malzemeleri reyonlarından  tüp içinde hazır satılan bu malzemeyi evde pudra şekeri, gıda boyası ve su ile hazırlayabilirsiniz. Gelen misafirlerimize geçen sene hazırladığım mevlüd külahları içinde akide şekeri ve minik canavarımın resminin olduğu buzdolabı süslerini hatıra olarak verdik.DİŞ BUĞDAYI KURABİYESİ

220 gr. tereyağı
200 gr. pudra şekeri
1 yumurta
1 paket vanilya
1 çay k. kabartma tozu
1 tatlı k. tarçın
Ele yapışmayan bir hamur oluncaya dek yeterli miktarda un (Böyle ne kadar olduğunu kestiremediğim ölçüler görmek beni de çok rahatsız eder ama inanın ilk denemem olduğu için kaç kaşık koyduğumu ölçemedim)

Oda sıcaklığında olan bütün malzemeyi yoğurup, bir saat buzdolabında dinlendirdikten sonra kalın oklava ile açarak diş şeklindeki kurabiye kalıplarıyla kestiğim kurabiyeleri önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 20 dk. yanları sararana kadar pişirdim. Ertesi gün beyaz şeker hamurunu pudra şekeri serptiğim zeminde ince bir şekilde açarak aynı kurabiye kalıbıyla parçalar kestim. Kurabiye ve şeker hamurunu birbirlerine bal yardımıyla yapıştırdıktan sonra süslemeleri tamamladık.


DİŞ BUĞDAYI


1 kg. buğday
1 su bardağı şeker (akşamdan suda beklettiğimiz buğdayın üstüne koymak için)
1 su bardağı şeker (pişerken)
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz
1 su bardağı iri çekilmiş fındık
1 su bardağı kuru üzüm
Süslemek için damla çikolata

Buğday yıkandıktan sonra üstünü iki parmak geçecek kadar su dolu tencereye 1 bardak şeker ilavesiyle konur. Sabaha kadar şişen buğdayın üstüne bir bardak şeker daha ilave edilerek bir taşım kaynatılır. Buğdayın çok yumuşamamasına dikkat ederek pişirme işlemi tamamlanır. Suyu süzülen buğdaya ceviz, fındık, kuru üzüm eklenerek karıştırılır. Servis edilecek kaplara dağıtılan buğday karışımı damla çikolata ile süslenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder