29 Ekim 2009

EV YAPIMI DOĞAL YOĞURT!

Blog dünyasını sevmemin en önemli nedeni yalnız olmadığımı görmem. Meğer aynı şekilde hisseden ne çok insan varmış etrafımda. Selin Çağlayan'ın yazısıyla kafamdaki soru işaretleriyle birlikte uzun zamandır dile getirilmeyi bekleyen duygularım ayağa kalktı. Önce, tıpkı Selin gibi hamilelik dönemimde birşeyler beni sağdan soldan dürtmeye başladı. Kafamı çevirmeme, kulaklarımı kapamama rağmen o ses beynimde sürekli aynı şeyleri söyledi durdu. "Bu tempoda çalışmaya devam etmek istediğinden emin misin?"

Anne olmak ne demek? Öğrenilmeyen, yazılı çizili bir planı olmayan, yalnız kadınlara has doğal bir güdü annelik. Yani özümde sahip olduğum özelliklerle başarabilirim ben de anne olmayı diye düşündüm. Sorun şurada başlıyor; çocuğuna anne, eşine sevgili/aşık, evinde temiz, mutfağında leziz, kariyerinde başarılı bir kadın olmak mümkün müdür? Bu arada bölünmekten, çoğalmaktan, her yere yetişmekten kendine yetişemeyen bir kadın ortaya çıkmaz mı? Kısaca, bugün kadın olmak gerçekten bu kadar zor mu yoksa kendimize çok mu fazla rol biçiyoruz da yetişemeyince başkalarına ama aslında kendimize kızıyoruz?

Ben mayaladığım yoğurt tutunca sevinen bir kadınım. Bu durumumun anti-feminist olmakla bir ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Bebeğim olduktan sonra anladım ki, kadının varlığını bütünleyen ve onu güçlü kılan çoğu şeyi biz görmezden geliyoruz. Kadının doğasında olan narin ve hassas yapı ile erkeğin yüzyıllardır süren yuvasını koruma güdüsü günümüzde kadınlar tarafından tek taraflı birlikte yürütülmeye çalışılıyor. Başarıyorum diyen var mı bilmiyorum ama ben başaramıyorum. Fiziksel olarak kaldırabildiklerimin ötesinde ruhum yoruluyor. Mutlu ve huzurlu bir yuva, sizden her gün yeni birşeyler öğrenen yavrunuzun büyüdüğünü görmek ibenim sahip olmaktan müthiş bir haz duyduğum en güzel değerler.

Kadının çalışmasına kesinlikle karşı değilim, üretmeli ama önceliklerini de belirlemeli. Çünkü herşeyin mükemmel olmasını beklemek bizi çok yoruyor. Ben artık sakin olmak, bebeğimi büyütürken ona öğreteceklerime konsantre olmak, evdeyken işi, işteyken evi düşünmek istemiyorum. Ve hangi meslek olursa olsun, bence en önemli meslek çocuk yetiştirmek. Anne olarak gelecek nesilleri şekillendiren insanları biz büyüteceğiz. Belki de biz barışı ve sevmeyi doğru öğretirsek artık savaş olmayabilir. İşte bu duygularla kendimi hem çok güçlü hem de çaresiz hissediyorum. Annem daha ben hamileyken endişelenmememi, her doğan bebeğin büyüdüğünü söylemişti. Ama zaman hızla ilerliyor ve ben bebeğimin bir anını bile kaçırmak istemiyorum.

Evlendiğimden beri yoğurdumu annem yapıp bana getiriyordu. Artık annemden bu işi öğrenmem gerekiyordu anlayacağınız. Beni sevindiren yoğurdun yapımı oldukça basit, önemli nokta sütün sıcaklığı ve tencerenin sabit bir yerde kalması. Tencerede ısıttığınız sütün kesinlikle kaynar hatta sıcak olmaması gerekiyor. Hani çayınızı bardağa koyar da, sevdiğiniz bir arkadaşınızla lafa dalar sonra bir bakarsınız çayınız henüz soğumamış/ılınmıştır. Sütün, parmağınızın dayanabildiği bir sıcaklığa gelmesi gerekiyor yani.

Malzemeler
5 şişe günlük taze süt
1 kaşık yoğurt
1 battaniye

Tencereye boşaltılan sütler kaynatılarak bir miktar suyu buharlaştırılır. Yoğurdun mayalanacağı , tercihen çok ayak altında olmayan ve tencerenin oynatılmayacağı yüzeye battaniye açılır ve sıcak tencere battaniyenin üstüne konulur. Böylece tencerenin ısısı ile battaniye de ısınacak ve mayalama işlemi için uygun koşullar sağlanacaktır. Süt, parmağınızın dayanabildiği ısıya geldiği zaman ayrı bir yerde çırpılan yoğurt süte eklenir ve birkaç kez karıştırılarak tencerenin kapağı kapatılır. Battaniyeye iyice sarılan tencere 5-6 saat olduğu yerde bırakılır. Süt mayalandıktan sonra buzdolabına kaldırılır ve bi 4-5 saat daha geçmesi beklenir. Ardından ev yapımı doğal yoğurt hastalıktan korktuğumuz bu günlerde afiyetle bir güzel yenir. :)

1 yorum:

  1. http://mutfaktantatlar.blogspot.com/2009/09/iki-senaryo.html

    linkteki yazımı okuman mümkün mü? Çünkü ben 6 yaşında oğlu olan bir ÇALIŞAN anneyim. Hala çalışıyorum ama ikinci bebeği düşündüğüm şu günlerde gelecek hakkında çok net değilim.

    YanıtlaSil